Historie

Historie našeho klubu je poněkud složitá a přesné určení založení klubu je nejasné. Jisté je, že roku 1982 došlo k sloučení TJ Šmeralovy závody Brno se Slovanem Židenice. Pokud se podíváme do historie dvou klubů z kterého vznikl současný Slovan, tak o Slovanu Židenice se podařilo zjistit z ústního podání pamětníků, že jeho vznik se datuje k roku 1915, kde parta studentů, doplněné dělníky ze Židenic se honila za kulatým nesmyslem na plácku  Stránské skály. Své první zápasy hrávali na hřištích soupeřů, převážně na Kraví hoře.

Po válce byl plácek upraven na první funkční hřiště Slovanu Židenice. Toto hřiště se nacházelo na místě dálničního navaděče v Židenicích - Černovičky. Později tento plácek přestal vyhovovat, a tak se v roce 1981 začlo s výstavbou nového hřiště (horní hřiště na Bělohorské). Druhý tým TJ Šmeralovy závody Brno vznikl v rámci tvoření fotbalových družstev ve fabrikách, a to v roce 1980. Tento tým hrával svá utkání na hřišti Sp. I. Brněnská v Komárově a některá i na hřišti Tatranu Bohunice. V roce 1982 se tyto dva celky dohodli o sloučení. Slovan Židenice dodal rozestavené hřiště na Bělohorské a TJ Šmeralovi závody do tohoto projektu zainventovali zbývající peníze, které Slovan Židenice v této době neměl. Toto hřiště bylo dokončeno v září roku 1984. Dále po tomto sloučení tým vystupoval pod názvem TJ Slovan Šmeralovy závody Brno. V Červenci roku 1988 bylo po rekonstrukci dáno do provozu dolní hřiště na Ševčíkově ulici, později na ulici Pod sídlištěm, což bylo dalším přínosem pro sportovní činnost klubu. V listopadu 1992 došlo ke změně názvu TJ Slovan Šmeralovy závody na stávající název FC Slovan Brno. Momentálně jsou využívána dvě trávnaté hřiště na ul. Bělohorská a Pod sídlištěm.

              

V dnešní době má FC Slovan Brno dva týmy mužů (A tým – I.B třída sk.B, B tým – II.tř. MP), dva týmy dorostu A (Starší dorost a mladší dorost hrající Krajský přebor), dorostu B (OP Brno-venkov) jedno mužstvo starší žáků (Krajský přebor) a jedno mužstvo mladších žáků (Krajský přebor), dále jednu starší přípravku (Brno-město sk.C) a jednu mladší přípravku (Brno-město sk.C). FC Slovan doplňuje tým Old Boys hrající soutěž Brno – město.

 

 

Kontakt

FC Slovan Brno, z.s. Bělohorská 4350/48
Brno
63600
IČO: 002 16 038 fcslovanbrno@seznam.cz